F1772SX245631KIMT0
Mfr.Part #
F1772SX245631KIMT0
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD
Film Capacitors
Series :
F1772S
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Width :
11.9888mm
Voltage - Rated AC :
310V
Max Operating Temperature :
110°C
Ratings :
X2
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Packaging :
Tray
Length :
26.0096mm
Capacitance :
0.56μF
Lead Pitch :
22.5044mm
Mount :
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
Voltage - Rated DC :
630V