F1772SX236831MF0W0
Mfr.Part #
F1772SX236831MF0W0
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 630VDC RAD
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Width :
5.9944mm
Ratings :
X2
Published :
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Capacitance :
0.068μF
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
17.5006mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
F1772S
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated AC :
310V