F1772SX235631KF0W0
Mfr.Part #
F1772SX235631KF0W0
Description
CAP FILM 0.056UF 10% 630VDC RAD
Width :
5.0038mm
Length :
17.5006mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
EMI, RFI Suppression
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Capacitance :
0.056μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
310V
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm