F101K25Y5RP63K5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F101K25Y5RP63K5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 2KV Y5R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Multilayer :
No
Lead/Base Style :
Kinked
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
Y5R
JESD-609 Code :
e3
Series :
F
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Depth :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.256Dia 6.50mm
Termination :
Radial
Feature :
High Voltage
Capacitance :
100pF
Composition :
Ceramic
Applications :
SMPS Filtering
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
Y5R
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
F101K25Y5RP63K5R
Vishay F101K25Y5RP63K5R
F 100pF Ceramic Capacitor ±10% Y5R 0.256Dia 6.50mm -30°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc