EZP-V80256MTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EZP-V80256MTT
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 25UF 10% 800V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Termination Style :
PC Pin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Product Weight (g) :
91
Height - Seated (Max) :
2.028 (51.50mm)
Mounting :
Through Hole
HTS :
RoHS :
Details
Qualification :
AEC-Q200
Product :
DC Link Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Height :
50.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Pitch (mm) :
37.5
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Construction :
Plastic Rectangular Can
Voltage Rating - AC :
Product Length :
41mm
Product Type :
Film Capacitors
Series :
EZPV
Lead Diameter (mm) :
1
Voltage Rating - DC :
800V
Base Product Number :
EZP-V
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Category :
Size / Dimension :
1.614 L x 1.181 W (41.00mm x 30.00mm)
Subcategory :
Capacitors
Ripple Current :
ESR (Ohm) :
ESR :
0.0087Ohm
Brand :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Capacitance Tolerance :
± 10%
Capacitance :
25µF
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Diameter :
Product Width :
30mm
Width :
30 mm
Product Depth (mm) :
30
Capacitance Value :
25uF
Length :
41 mm
Features :
Long Life, Low ESR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Lead Diameter :
1 mm
Lead Spacing :
37.5mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric :
PP
Lead Length (mm) :
4
Package :
Bulk
Product Length (mm) :
41
RMS Current (Irms) :
18.3A
Product Height :
50.5mm
Number of Pins :
4 Pin
Size (mm) :
41 X 30 X 50.5
Product Height (mm) :
50.5
ECCN (US) :
EAR99
Product Status :
Active
Tolerance :
10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.7 mOhms
Voltage :
800VDC
Datasheets
EZP-V80256MTT
Introducing Film Capacitors Panasonic EZP-V80256MTT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, Package / Case:Radial - 4 Leads, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:4 Pin, Voltage:800VDC, EZP-V80256MTT pinout, EZP-V80256MTT datasheet PDF, EZP-V80256MTT amp .Beyond Film Capacitors Panasonic EZP-V80256MTT ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.