EZP-Q38755LTA
Mfr.Part #
EZP-Q38755LTA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 7.5UF 5% 380VAC RADIAL
Film Capacitors
Voltage Rating - AC :
380V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Plastic Film Capacitors
Diameter :
Product Weight (g) :
78
Capacitance Value :
7.5uF
Details
Mounting Type :
Through Hole
Length :
41.5 mm
-40
Wire Form :
Straight
Product Depth (mm) :
26.5
Product Height (mm) :
41.5
Product :
High Reliability Capacitors
Product Status :
Active
ESR :
11.8 MOhms
Voltage :
380VAC
Lead Diameter (mm) :
1
Termination :
PC Pins
Size (mm) :
41.5 X 26.5 X 41.5
Size / Dimension :
1.634 L x 1.043 W (41.50mm x 26.50mm)
ESR (Ohm) :
Number of Pins :
2 Pin
Brand :
Height :
41.5 mm
Tolerance :
5%
Height - Seated (Max) :
1.654 (42.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Radial
Package / Case :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
37.5 mm
Voltage Rating - DC :
Product Type :
Base Product Number :
EZP-Q
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.8 MOhms
Ratings :
Features :
Long Life, Low ESR
Capacitance :
7.5 uF
Width :
26.5 mm
Product Length (mm) :
41.5
Lead Diameter :
1 mm
Datasheets
EZP-Q38755LTA
Introducing Film Capacitors Panasonic EZP-Q38755LTA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Plastic Film Capacitors, Mounting Type:Through Hole, Voltage:380VAC, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, EZP-Q38755LTA pinout, EZP-Q38755LTA datasheet PDF, EZP-Q38755LTA amp .Beyond Film Capacitors Panasonic EZP-Q38755LTA ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.