EZP-Q33106LTC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EZP-Q33106LTC
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
PCB Mount
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10UF 5% 330VAC RADIAL
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Voltage :
330VAC
Height :
50.5 mm
Number of Pins :
2 Pin
Base Product Number :
EZP-Q
Wire Form :
Straight
RoHS :
Details
ECCN (US) :
EAR99
Product Category :
Film Capacitors
Voltage Rating - AC :
330V
Termination Style :
Radial
Product :
Safety Film Capacitors
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
Product Weight (g) :
115
Product Length (mm) :
42.5
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.1 mOhms
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Diameter :
Lead Spacing :
37.5 mm
Lead Diameter :
1 mm
Ratings :
Terminal Pitch (mm) :
37.5
Size (mm) :
42.5 X 35.5 X 50.5
Height - Seated (Max) :
1.988 (50.50mm)
Subcategory :
Capacitors
Length :
42.5 mm
Lead Diameter (mm) :
1.2
Lead Style :
Cut / Formed
Lead Length (mm) :
4
Product Height (mm) :
50.5
Termination :
PC Pins
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ESR (Ohm) :
0.0081
Product Depth (mm) :
35.5
Mounting Type :
Through Hole
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Construction :
Plastic Rectangular Can
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
30 mm
Series :
EZPQ
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Brand :
Packaging :
Bulk
Type :
Plastic Film Capacitors
Product Type :
Package / Case :
PCB Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Features :
Long Life, Low ESR
Size / Dimension :
1.673 L x 1.398 W (42.50mm x 35.50mm)
Capacitance Value :
10uF
Product Status :
Active
Capacitance :
10 uF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
PP
ESR :
8.1 mOhms
Mounting :
Through Hole
Tolerance :
5%
Datasheets
EZP-Q33106LTC
Introducing Film Capacitors Panasonic EZP-Q33106LTC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:330VAC, Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, Type:Plastic Film Capacitors, Package / Case:PCB Mount, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, EZP-Q33106LTC pinout, EZP-Q33106LTC datasheet PDF, EZP-Q33106LTC amp .Beyond Film Capacitors Panasonic EZP-Q33106LTC ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.