EXP-0941/10/S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EXP-0941/10/S
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN RCPT FMALE 10P NICKEL SCREW
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
10A
Number of Pins :
10
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
IEC Conformance :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Housing Material :
PET
Shell Material :
Polyester
Contact Material :
Brass
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
2010
Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Unshielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Orientation :
Keyed
Feature :
UV Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated :
250VAC/DC
Depth :
70mm
Series :
EXPlora
MIL Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Applications :
Industrial
Number of Positions :
10 (Power)
Gender :
Receptacle
Color :
Black
Termination :
Screw
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Length :
52mm
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
STANDARDS: IEC 60079-0; IEC 60079-15
Total Number of Contacts :
10
Contact Finish - Mating :
Nickel
Operating Temperature :
-20°C~55°C
Contact Gender :
FEMALE
Max Current Rating :
10A