EXB173BNX-001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EXB173BNX-001
Manufacturer
TE Connectivity Laird
Description
ANT DUCK EXB 173.075MHZ VHF
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
TE Connectivity Laird
Product Category :
RF Antennas
Subcategory :
Antennas
Series :
EXB
Product Type :
ISM Antennas - ISM, MICS, UHF, VHF, UWB
Antenna Connector Type :
BNC Male
Features :
Type :
Passive Antenna
Mounting Style :
Panel Mount
Product Status :
Active
Impedance :
50 Ohms
Antenna Type :
Whip, Straight
Center Frequency :
173 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Type :
Connector Mount
Product Category :
Antennas
Applications :
TE Connectivity
Frequency Group :
VHF (f < 300MHz)
Base Product Number :
EXB173
Frequency Range :
Number of Bands :
1 Band
Product :
Indoor Antennas
VSWR :
1.5:1
Power Rating :
50 W
Brand :
TE Connectivity / Laird External Antennas
Termination Style :
Connector
Return Loss :
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination :
BNX
Height :
5.6 in
IP Rating :
Cable Type :
Style :
Straight
Frequency (Center/Band) :
173MHz
Package :
Bulk
Gain :
Unity
Height (Max) :
Datasheets
EXB173BNX-001
1 Band Bands Whip, Straight VHF (f < 300MHz) Connector Mount BNX 173MHz Unity - -