EX60B-15S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EX60B-15S
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG 15POS R/A SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
250VAC V
MIL Conformance :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Connector Type :
Plug, Non-Gendered
Series :
EX60B
Additional Feature :
LOW PROFILE
Number of Rows :
1
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature (Min) :
-55°C
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e3
Insulation Material :
Polyamide
Filter Feature :
IEC Conformance :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch :
0.024 0.60mm
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Tin
Insulator Color :
Black
Operating Temperature (Max) :
85°C
Reference Standard :
UL
Contact Finish :
Gold
Durability :
5000 Cycles
Height Above Board :
0.171 4.35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Depth :
0.457 inch
Rated Current (Signal) :
0.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Conductors :
ONE
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Published :
Contact Resistance :
60mOhm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
15
Number Of PCB Rows :
1
Mount :
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
EX60B-15S
Plug, Non-Gendered Tape & Reel (TR) 1 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount, Right Angle 15 Positions EX60B Gold COPPER ALLOY