EWS300-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EWS300-24
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 24V 336W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Series :
EWS (300W)
Number of Outputs :
1
Weight :
4.500005g
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output 1 :
24V
Voltage - Input :
85V~132VAC 170V~265VAC
Size / Dimension :
7.48Lx4.72W x 3.62 H 190.0mmx120.0mmx90.0mm
Width :
16.51mm
Length :
22.86mm
Power (Watts) :
336W
Published :
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Voltage - Isolation :
3.75kV
Approval Agency :
CE
Height :
8.382mm
Feature :
Remote On/Off, Remote Sense
Type :
Enclosed
Current - Output (Max) :
14A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-10°C~60°C With Derating