EW-50-13-L-S-700
Mfr.Part #
EW-50-13-L-S-700
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Length - Stack Height :
0.700 17.780mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Length - Post (Mating) :
0.200 5.080mm
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
EW-50-13-L-S-700
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black