EW-50-12-T-S-560
Mfr.Part #
EW-50-12-T-S-560
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Length - Stack Height :
0.560 14.224mm
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Length - Post (Mating) :
0.140 3.556mm
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
EW-50-12-T-S-560
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black