EW-50-10-T-S-445
Mfr.Part #
EW-50-10-T-S-445
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Length - Post (Mating) :
0.055 1.397mm
Length - Stack Height :
0.445 11.303mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Datasheets
EW-50-10-T-S-445
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black