EW-50-10-T-S-230
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-50-10-T-S-230
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mixed Contacts :
No
Pitch :
0.100 2.54mm
MIL Conformance :
Gender :
Male
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Length - Stack Height :
0.230 5.842mm
Mount :
Through Hole
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Series :
Flex Stack, EW
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
50
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Color :
Black
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
50
Mounting Type :
Through Hole
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Length - Post (Mating) :
0.270 6.858mm
Datasheets
EW-50-10-T-S-230
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black