EW-36-13-S-S-665
Mfr.Part #
EW-36-13-S-S-665
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Pitch :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
36
Gender :
Male
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Number of Rows :
1
MIL Conformance :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Length - Post (Mating) :
0.235 5.969mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Length - Stack Height :
0.665 16.891mm
Not Applicable
Mount :
Through Hole
IEC Conformance :
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
36
Datasheets
EW-36-13-S-S-665
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black