EW-36-13-G-S-800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-36-13-G-S-800
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
36
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
MIL Conformance :
No
Length - Post (Mating) :
0.100 2.540mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pbfree Code :
yes
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Filter Feature :
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Color :
Black
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
0.800 20.320mm