EW-36-13-G-S-680
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-36-13-G-S-680
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
JESD-609 Code :
e4
Length - Post (Mating) :
0.220 5.588mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Factory Lead Time :
3 Weeks
Series :
Flex Stack, EW
DIN Conformance :
No
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Color :
Black
MIL Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Number of Rows :
1
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
36
Gender :
Male
Number of Positions :
36
Filter Feature :
Mounting Type :
Through Hole
Length - Stack Height :
0.680 17.272mm
Datasheets
EW-36-13-G-S-680
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black