EW-36-11-L-S-512
Mfr.Part #
EW-36-11-L-S-512
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Post (Mating) :
0.088 2.235mm
Color :
Black
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100 2.54mm
MIL Conformance :
Length - Stack Height :
0.512 13.005mm
Total Number of Contacts :
36
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
yes
DIN Conformance :
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Flex Stack, EW
UL Flammability Code :
94V-0
Gold
Published :
Datasheets
EW-36-11-L-S-512
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black