EW-36-11-F-S-500
Mfr.Part #
EW-36-11-F-S-500
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
No
Color :
Black
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Post (Mating) :
0.100 2.540mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Number of Rows :
1
Length - Stack Height :
0.500 12.700mm
Total Number of Contacts :
36
Gender :
Male
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00μin 0.076μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
BOARD STACKING CONNECTOR
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
36
Datasheets
EW-36-11-F-S-500
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black