EW-36-10-G-S-360
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-36-10-G-S-360
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Flex Stack, EW
Pitch :
0.100 2.54mm
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
36
Termination :
Solder
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Stack Height :
0.360 9.144mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0