EW-30-10-G-S-400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-30-10-G-S-400
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Length - Stack Height :
0.400 10.160mm
Length - Post (Mating) :
0.100 2.540mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
No
Mount :
Through Hole
IEC Conformance :
No
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Series :
Flex Stack, EW
Mounting Type :
Through Hole
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Color :
Black
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Male
Factory Lead Time :
3 Weeks
Total Number of Contacts :
30
DIN Conformance :
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Solder
Mixed Contacts :
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Number of Positions :
30
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Datasheets
EW-30-10-G-S-400
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 30 Positions Black