EW-20-20-G-S-200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-20-20-G-S-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
20
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
No
Series :
Flex Stack, EW
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
MIL Conformance :
No
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Number of Positions :
20
Color :
Black
Mixed Contacts :
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Length - Stack Height :
0.200 5.080mm
UL Flammability Code :
94V-0