EW-20-13-T-S-790
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-20-13-T-S-790
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Series :
Flex Stack, EW
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
1
Color :
Black
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Length - Post (Mating) :
0.110 2.794mm
Number of Positions :
20
Length - Stack Height :
0.790 20.066mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
20
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0