EW-18-11-G-S-295
Mfr.Part #
EW-18-11-G-S-295
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Length - Stack Height :
0.295 7.493mm
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Through Hole
Published :
Number of Rows :
1
Total Number of Contacts :
18
Length - Post (Mating) :
0.305 7.747mm
Pitch :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0