EW-16-09-T-S-394
Mfr.Part #
EW-16-09-T-S-394
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
No
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
HTS Code :
Termination :
Solder
Number of Positions :
16
Length - Post (Mating) :
0.006 0.152mm
DIN Conformance :
Length - Stack Height :
0.394 10.008mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Mount :
Through Hole
Mixed Contacts :
Length - Overall Pin :
0.730 18.542mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
16
UL Flammability Code :
94V-0