EW-12-20-L-S-228
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-12-20-L-S-228
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Rows :
1
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Termination :
Solder
Color :
Black
Length - Tail :
0.330 8.382mm
DIN Conformance :
Filter Feature :
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Gender :
Male
Total Number of Contacts :
12
MIL Conformance :
Number of Positions :
12
Pbfree Code :
yes
Series :
Flex Stack, EW
JESD-609 Code :
e3
Published :
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Length - Post (Mating) :
0.572 14.529mm
Mounting Type :
Through Hole
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Stack Height :
0.228 5.791mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
EW-12-20-L-S-228
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black