EW-12-11-G-D-433
Mfr.Part #
EW-12-11-G-D-433
Description
CONN HDR 24POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Gender :
Male
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Number of Rows :
2
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
24
Length - Stack Height :
0.433 11.000mm
Total Number of Contacts :
24
Pitch :
0.100 2.54mm
Series :
Flex Stack, EW
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
IEC Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Post (Mating) :
0.167 4.242mm