EW-10-20-G-D-460
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-10-20-G-D-460
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Color :
Black
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length - Tail :
0.330 8.382mm
MIL Conformance :
No
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole
Length - Stack Height :
0.460 11.684mm
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
0.100 2.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Series :
Flex Stack, EW
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Male
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Number of Positions :
20
Total Number of Contacts :
20
Length - Post (Mating) :
0.340 8.636mm
Mount :
Through Hole
IEC Conformance :
Filter Feature :
Datasheets
EW-10-20-G-D-460
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black