EW-10-12-T-S-300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-10-12-T-S-300
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Gender :
Male
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Through Hole
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Post (Mating) :
0.400 10.160mm
Number of Positions :
10
MIL Conformance :
No
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mixed Contacts :
No
Published :
Packaging :
Bulk
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
IEC Conformance :
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Total Number of Contacts :
10
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Radiation Hardening :
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Mount :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
Termination :
Solder
Filter Feature :
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Flex Stack, EW
Length - Stack Height :
0.300 7.620mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
EW-10-12-T-S-300
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black