EW-07-14-T-D-200
Mfr.Part #
EW-07-14-T-D-200
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Radiation Hardening :
No
Length - Tail :
0.330 8.382mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
14
Length - Overall Pin :
1.430 36.322mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mixed Contacts :
Length - Stack Height :
0.200 5.080mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
14
Length - Post (Mating) :
0.900 22.860mm
Gender :
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
BOARD STACKING CONNECTOR
Datasheets
EW-07-14-T-D-200
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black