EW-07-14-G-D-1000-LL
Mfr.Part #
EW-07-14-G-D-1000-LL
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Length - Stack Height :
1.000 25.400mm
Length - Post (Mating) :
0.100 2.540mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Overall Pin :
1.430 36.322mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Number of Positions :
14
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
BOARD STACKING CONNECTOR
Radiation Hardening :
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.330 8.382mm
Total Number of Contacts :
14
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Termination :
Kinked Pin, Solder
Mixed Contacts :
Mount :
Through Hole
UL Flammability Code :
94V-0
Flex Stack, EW
Gender :
Male
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Kinked Pin, Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black