EW-06-12-L-D-419
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EW-06-12-L-D-419
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Color :
Black
Number of Positions :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Series :
Flex Stack, EW
MIL Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Termination :
Solder
Pitch :
0.100 2.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Length - Stack Height :
0.419 10.643mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mixed Contacts :
No
Length - Post (Mating) :
0.281 7.137mm
Number of Rows :
2
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Filter Feature :
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Tail :
0.330 8.382mm
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
12
Datasheets
EW-06-12-L-D-419
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black