EVM100W-1200-80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EVM100W-1200-80
Manufacturer
ERP Power
Description
LED DRIVER CC AC/DC 66-80V 1.2A
Manufacturer :
ERP Power
Product Category :
Power (Watts) :
96W
Factory Lead Time :
6 Weeks
Feature :
OCP, OTP, SCP
Voltage - Input (Min) :
120VAC
Type :
Constant Current
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Chassis Mount
Approval Agency :
cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Dimming :
ELV, Triac
Current - Output (Max) :
1.2A
Size / Dimension :
5.67Lx2.76W x 1.57 H 144.0mmx70.0mmx40.0mm
Voltage - Output :
66V~80V
Termination Style :
Wire Leads
Number of Outputs :
1
Series :
EVM (120W)
Operating Temperature :
-30°C~90°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Ratings :
IP20, NEMA 410
Topology :
AC DC Converter
Efficiency :
89%