EVC-C-75A-600-S-4
Mfr.Part #
EVC-C-75A-600-S-4
Description
CORD J1772 ANGLED TO CBL 4' BLK
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~55°C
Female Plug to Leads
Connector Type B :
CABLE
Number of Conductors :
3 Power, 2 Signal
Current Rating (Amps) :
75A
Mount :
CABLE
2nd Connector :
Voltage - Rated :
240V 600V
Max Operating Temperature :
55°C
Length :
4.00' 1.22m
Feature :
Charging, Electric Vehicles
Current Rating :
75A
Min Operating Temperature :
-40°C