EVC-C-30A-600-S-6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EVC-C-30A-600-S-6
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CORD J1772 ANGLED TO CBL 6' BLK
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Color :
Black
Style :
Female Plug to Leads
Min Operating Temperature :
-40°C
Approved Countries :
Americas, Japan
Connector Type B :
CABLE
Series :
EVC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approval Agency :
CE, CUL, UL
Number of Conductors :
3 Power, 2 Signal
Operating Temperature :
-40°C~55°C
Feature :
Charging, Electric Vehicles
1st Connector :
J1772, Angled
Length :
6.00' 1.83m
Published :
Voltage - Rated :
240V 600V
Current Rating :
30A
Current Rating (Amps) :
30A
Max Operating Temperature :
55°C