EV24-3.0-02-1M2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EV24-3.0-02-1M2
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet
Download
Description
CMC 1.2MH 3A 2LN TH
Stock
464
In Stock :
464
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Common Mode Chokes
Inductance :
1.2 mH
Termination :
Radial
Width :
17.4mm
Tolerance :
30%
Voltage - Rated AC :
250V
Approval Agency :
UL
Packaging :
Bulk
Series :
EV
DC Resistance (DCR) (Max) :
29mOhm Typ
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Current Rating :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
800 µm
Self Resonant Frequency :
400Hz
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Height :
29.1mm
Depth :
18.4mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Military Standard :
Not
Number of Lines :
2
Max DC Current :
3A
Size / Dimension :
0.969Lx0.685W 24.60mmx17.40mm
Lead Pitch :
13mm
Lead/Base Style :
Pin
Package / Case :
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency :
1.2mH @ 400Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Current :
3A
Filter Type :
Power Line
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
10kHz
Operating Frequency :
400Hz Hz
Datasheets
EV24-3.0-02-1M2
Schaffner EMC, Inc. EV24-3.0-02-1M2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD