ETS-1C-N-SL12VDC-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ETS-1C-N-SL12VDC-10
Manufacturer
Advantech
Description
RELAY GEN PURP SPDT 6A 12V10PK
Manufacturer :
Advantech
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Must Release Voltage :
0.60 VDC
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
12VDC
Release Time :
4 ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
Switching Voltage :
400VAC, 125VDC - Max
Coil Resistance :
848 Ohms
Series :
Contact Rating (Current) :
6 A
Coil Type :
Non Latching
Product Status :
Obsolete
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Mounting Type :
Through Hole
Operate Time :
8 ms
Must Operate Voltage :
9 VDC