ETQ-P3W3R3WFN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ETQ-P3W3R3WFN
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 7.4A 28.8MOHM SM
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
Lead Free :
Lead Free
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Series :
PCC-M0630W
Depth :
6.8mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating :
7.4A
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Number of Functions :
1
Series Resistance :
25mOhm
RMS Current (Irms) :
4.8A
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Height :
3mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.276Lx0.260W 7.00mmx6.60mm
Packing Method :
Bulk
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
No
Lead Pitch :
3.7mm
Max DC Current :
4.8A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Core :
Metal Composite
Inductance :
3.3μH
DC Resistance (DCR) :
28.8mOhm Max
Inductance Tolerance :
20%
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
100kHz