ET330A12-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ET330A12-Z
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
SWITCH TOGGLE 3PST 30A 125V
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Switch Function :
On-Off
Packaging :
Bulk
Published :
2016
Current Rating :
30A
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Actuator Type :
Standard Round
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Type :
Non-Illuminated
Circuit :
3PST
Throw Configuration :
3PST
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
ET
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.50mm Dia
Voltage - Rated AC :
125V
Mount :
Panel
Actuator Length :
17.00mm
Termination Style :
Solder Lug
Bushing Thread :
M12 x 1
Illumination :
Non-Illuminated
Current Rating (Amps) :
30A AC
Electrical Life :
20,000 Cycles
Datasheets
ET330A12-Z
Nidec Copal Electronics ET330A12-Z
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED