ET210N12-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ET210N12-Z
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V
Stock
109
In Stock :
109
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Actuator Type :
Standard Round
Series :
ET
Packaging :
Bulk
Throw Configuration :
DPDT
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current Rating (Amps) :
10A AC
Voltage - Rated AC :
125V
Circuit :
DPDT
Actuator Length :
17.00mm
Switch Function :
On-On
Illumination Type :
Non-Illuminated
Illumination :
Non-Illuminated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
10A
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2016
Electrical Life :
30,000 Cycles
Termination Style :
Solder Lug
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bushing Thread :
M12 x 1
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.50mm Dia
Datasheets
ET210N12-Z
Nidec Copal Electronics ET210N12-Z
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED