ET1301520000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ET1301520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.902 22.90mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge or Range - AWG :
8-24 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
13
Screw Size :
M3.5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
Plug, Blade Sockets
Wire Strip Length :
6-7mm
Torque - Screw :
0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - mm² :
2.5-10mm2
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Color :
Green
Plug Wire Entry :
180°
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Mating Finish :
Tin
Pitch :
0.300 7.62mm
Current - UL :
32A
Series :
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material :
Thermoplastic Resin
Datasheets
ET1301520000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Blade Sockets 04-762 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
ET1301520000G Overview
ET1301520000G Features
04-762 series
ET1301520000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
ET1301520000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM