ESW-133-33-T-S
Mfr.Part #
ESW-133-33-T-S
Description
CONN SOCKET 33POS 0.1 TIN PCB
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Through Hole
Body Length or Diameter :
3.32 inch
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Positions :
33
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Fastening Type :
Push-Pull
Terminal Pitch :
2.54mm
Gender :
FEMALE
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
550VAC
Length - Termination :
0.09 inch
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Number Of PCB Rows :
1
Body Depth :
0.635 inch
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
MIL Conformance :
Current Rating (Amps) :
5.2A per Contact
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.635 16.13mm
Body Breadth :
0.095 inch
Datasheets
ESW-133-33-T-S
1 Rows Elevated Socket Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 33 Positions Forked