ESW-106-59-G-D
Mfr.Part #
ESW-106-59-G-D
Description
CONN SOCKET 12POS 0.1 GOLD PCB
Current Rating (Amps) :
5.2A per Contact
JESD-609 Code :
e4
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Termination :
Solder
Body Depth :
0.635 inch
Number of Positions :
12
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Radiation Hardening :
Insulation Height :
0.635 16.13mm
Body Breadth :
0.195 inch
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
550VAC
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.280 7.11mm
Elevated Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0μin 0.51μm
Number of Rows :
2
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
Additional Feature :
LOW INSERTION FORCE
Number Of PCB Rows :
2
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Resistance :
10MOhm
Datasheets
ESW-106-59-G-D
2 Rows Elevated Socket Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Forked