ESW-106-33-T-D-LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESW-106-33-T-D-LL
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN SOCKET 12POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.635 16.13mm
Number Of PCB Rows :
2
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Shape :
Square
Length - Termination :
0.09 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
12
Option :
GENERAL PURPOSE
Style :
Board to Board
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Number of Positions Loaded :
All
Body Breadth :
0.195 inch
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
3 Weeks
DIN Conformance :
Reliability :
COMMERCIAL
Termination :
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
Connector Type :
Elevated Socket
Body Depth :
0.635 inch
Radiation Hardening :
Contact Resistance :
10MOhm
Reference Standard :
UL, CSA
Additional Feature :
TIGER BUY CONTACT
Number of Conductors :
ONE
Series :
ESW
MIL Conformance :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
5.2A per Contact
Voltage - Rated :
550VAC
Filter Feature :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Type :
Forked
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Datasheets
ESW-106-33-T-D-LL
2 Rows Elevated Socket Kinked Pin, Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Forked