ESR25JZPF1602
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR25JZPF1602
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16K OHM 1% 2/3W 1210
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
16kOhm
Series :
ESR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Published :
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.667W 2/3W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%