ESR18EZPJ683
Mfr.Part #
ESR18EZPJ683
Description
RES SMD 68K OHM 5% 1/2W 1206
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
68kOhm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Reference Standard :
TS 16949
Height :
660.4μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
ESR18EZPJ683
ROHM Semiconductor ESR18EZPJ683
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 68kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C