ESR18EZPJ303
Mfr.Part #
ESR18EZPJ303
Description
RES SMD 30K OHM 5% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thick Film
Reference Standard :
TS 16949
Max Power Dissipation :
333mW
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
30kOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
ESR18EZPJ303
ROHM Semiconductor ESR18EZPJ303
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 30kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C