ESR18EZPJ242
Mfr.Part #
ESR18EZPJ242
Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/2W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
yes
Case Code (Imperial) :
Resistance :
2.4kohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
333mW
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height :
660.4μm
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Datasheets
ESR18EZPJ242
ROHM Semiconductor ESR18EZPJ242
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 2.4kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C