ESR18EZPJ241
Mfr.Part #
ESR18EZPJ241
Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/2W 1206
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
333mW
ROHS3 Compliant
Height :
660.4μm
2
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
240Ohm
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ESR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ESR18EZPJ241
ROHM Semiconductor ESR18EZPJ241
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 240Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C